Το μήνυμα μας προς όλους τους συναδέλφους


"ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΗΘΟΥΝ... ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ... Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΓΑΠΗΘΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ!!!"

Σάββατο, 30 Απριλίου 2011

Την Τρίτη, η απονομή των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Η 2η απονομή των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για τις ταινίες της χρονιάς που πέρασε θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 3 Μαΐου, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, με παρουσιαστές τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και τον Χρήστο Λούλη.

Στην ίδια εκδήλωση, τα μέλη της Ακαδημίας εκτός από την απονομή των βραβείων θα καταθέσουν και τη δική τους πρόταση για την ελληνική υποψηφιότητα στα βραβεία της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Οι υποψηφιότητες για τις 18 κατηγορίες βραβείων, εκ των οποίων οι περισσότερες αφορούν ταινίες συμπαραγωγής του Ε.Κ.Κ., παρατίθενται αναλυτικά:

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας ΜυθοπλασίαςΥποψήφιοι:
1. Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα του Σωτήρη Γκορίτσα
2. Attenberg της Αθηνάς Τσαγγάρη
3. Μαχαιροβγάλτης του Γιάννη Οικονομίδη
4. Ταξίδι στη Μυτιλήνη του Λάκη Παπαστάθη
5. Χώρα Προέλευσης του Σύλλα Τζουμέρκα

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Σωτήρης Γκορίτσας
2. Από την ταινία «Attenberg» η Αθηνά Τσαγγάρη
3. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Γιάννης Οικονομίδης
4. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Σύλλας Τζουμέρκας
Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Σωτήρης Γκορίτσας
2. Από την ταινία «Attenberg» η Αθηνά Τσαγγάρη
3. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» οι Γιάννης Οικονομίδης και Δώρης Αυγερινόπουλος
4. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Σύλλας Τζουμέρκας και Γιούλα Μπούνταλη

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Άπνοια» ο Άρης Μπαφαλούκας
2. Από την ταινία «Tungsten» ο Γιώργος Γεωργόπουλος
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. «Λόγος και αντίσταση», Τίμων Κουλμάσης
2. «Με τον Καλλιγιάννη», Πέδρο Ολάγια
3. «Τα παιδία δεν παίζει», Ρέα Αποστολίδου, Γιούρι Αβέρωφ

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
1. «Casus Belli», Γιώργος Ζώης
2. «Ketchup», Κωνσταντής Φραγκόπουλος
3. «Τι ώρα θα γυρίσεις», Μαριτίνα Πάσσαρη
4. «Το χωριό», Στέλιος Πολυχρονάκης
5. «13½», Χάρης Βαφειάδης

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Attenberg» η Ariane Labed
2. Από την ταινία «Κανένας» η Τζωρτζίνα Λιώση
3. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» η Μαρία Καλλιμάνη
4. Από την ταινία «45 τετραγωνικά» η Έφη Λογγίνου

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Αργύρης Ξάφης
2. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» ο Χρήστος Χατζηπαναγιώτης
3. Από την ταινία «Χάρισμα» ο Μάκης Παπαδημητρίου
4. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Θάνος Σαμαράς
Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Yπογραφή» η Αλεξία Καλτσίκη
2. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» η Μαρία Ζορμπά
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Ιωάννα Τσιριγκούλη

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι (5 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Δημήτρης Ήμελλος
2. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Βαγγέλης Μουρίκης
3. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» ο Δημήτρης Καταλειφός
4. Από την ταινία «Tungsten» ο Βαγγέλης Μουρίκης
5. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Ερρίκος Λίτσης

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Άπνοια» ο Ηλίας Αδάμης
2. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Δημήτρης Κατσαΐτης
3.Από την ταινία «Η υπογραφή» ο Ηλίας Κωνσταντακόπουλος

Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» η Ιωάννα Σπηλιοπούλου
2. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Γιάννης Χαλκιαδάκης
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Πάνος Βουτσαράς

Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» οι Βαγγέλης Ζέλκας και Κώστας Βαρυμποπιώτης
2. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» οι Ντίνος Κίττου και Κώστας Φυλακτίδης
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Α. Λουζιώτης, Δ. Κανελλόπουλος, Π. Βουτσαράς και Κ. Βαρυμποπιώτης

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη»ο Γιώργος Γεωργίου
2. Από την ταινία «Η υπογραφή» η Ιουλία Σταυρίδου
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Μαγιού Τρικεριώτη

Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» η Ιουλία Σταυρίδου
2. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» ο Γιώργος Γεωργίου
3. Από την ταινία «Η υπογραφή» η Ιουλία Σταυρίδου

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Άπνοια» ο Νίκος Κυπουργός
2. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» οι Burger Project
3. Από την ταινία «Η υπογραφή» ο Νίκος Κυπουργός
4. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Drog_A_Tek

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Τα Σκυλιά» ο Ντίνος Θεοδοσίου
2. Από την ταινία «Η Υπογραφή» ο Νίκος Μούτσελος
3. Από την ταινία «Χάρισμα» ο Αντώνης Κοτζιάς

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» η Θεανώ Καπνιά
2. Από την ταινία «Η υπογραφή» η Φανή Αλεξάκη
3. από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Εύη Ζαφειροπούλου

Πηγή αναδημοσίευσης : http://www.gfc.gr/

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.

Related Posts with Thumbnails